HAMBATÄIDISED
Hambatäidised ehk hambaplommid
Hambatäidised on täitematerjalid, mida kasutatakse hambaaukude parandamiseks. Hambaravis kasutatatakse komposiitmaterjale, klaasionomeere ja keraamilisi panuseid.
Kaasaaegsed täitematerjalid on oma tugevusega võrreldavad hamba emailiga ning adhesiivse kinnitumise tõttu esineb tänapäeval täidiste väljalangemist väga harva.
Ajutised hambatäidised
Ajutisi täidiseid ehk prooviplomme kasutatakse, kui patsient vajab hammaste kiirabi või kui juureravi jääb pooleli. Sellised täidiseid jäetakse hambasse 1-2 nädalaks.
Püsivad hambatäidised
Püsivatest hambatäidistest kasutatakse valguskõvastuvat komposiiti, klaasionomeeri ja keraamilisi panuseid.
Valguskõvastuvad komposiittäidiseid kasutatakse nii esi- kui ka tagumiste hammaste püsivaks taastamiseks. Need on poorse struktuuriga, mistõttu võivad nad toiduga kokku puutes ajas värvi muuta.
Klaasionomeeri tsemendid on fluoriidi vabastavad hambatäidised ning sobivad nii laste piimahammaste ja jäävhammaste raviks kui ka äsja lõikunud jäävhammaste kaitsmiseks. Samuti sobivad klaasionomeer täidiseid ideaalselt komposiittäidiste alla, hamba dentiini asendamiseks. Mälumispindadale ei soovitata neid pikaks ajaks jätta, kuna nad kuluvad võrdlemisi kergelt.
Keraamilise panuse ehk täidise peamised eelised on selle loomulik välimus, tugevus ja vastupidavus. See on loodud vastavalt individuaalsele jäljendile nii, et see sobib ideaalselt hamba külge ja väliselt ei eristu tervest hambaemailist. Lisaks ei muuda see ajas värvi.
Hambatäidiste paigaldamine
Hambatäidise paigaldamiseks eemaldatakse kahjustunud hambakude, puhastatakse vastav piirkond ja täidetakse puhastatud õõnsus täitematerjaliga, mis aitab vältida hamba edasist lagunemist. On oluline, et patsient järgiks arsti ettekirjutusi ning käiks arsti juures seni, kuni lõplik täidis on paigaldatud, sest hammas võib ajutise täidise puhul märkamatult edasi laguneda.