Juureravi ehk endodontia on hambaravi valdkond, mis tegeleb hamba juurekanlite süsteemi (sisaldab närve, veresooni ja sidekudet) puhastamise ja juuretipu piirkonna haiguste diagnoosimise, ravi ja ennetamisega. Tänu juureravile on võimalik säilitada hammas, mis haiguse süvenedes tuleks muidu eemaldada (vt illustratsioon 1).

Juureravi eesmärgiks on juurekanalisüsteemi puhastamine põletikulisest koest ja mikroobidest, juurekanalite täitmine ja võimalikult tihedalt sulgemine, et vältida põletiku kordumist.

Kurb hammas, kes on saanud kahjustada ja kes on põletikus. Kõrval röömus hammas, kes on terveks ravitud.
Illustratsioon 1 Juureravi vajav hammas ja juureraviga päästetud hammas

Juureravi teostatakse hammastele, mis on kahjustunud sügava kaariese, hambanärvipõletiku, hamba juuretipupõletiku ja/või trauma tõttu. Ravi järgselt vajab hammas taastamist täidise või krooniga, et hammas saaks oma funktsiooni suuõõnes edasi täita (vt illustratsioon 1). Õigeaegse diagnoosi ja kvaliteetse juureravi abil on võimalik oma hambad päästa ning need pikaaegselt säilitada ilma, et peaks neid välja tõmbama ega asendama. Nii on võimalik säilitada oma hambaid terve elu jooksul. 

Millal on juureravi vaja?

Juureravi on vajalik, kui hambapulp on pöördumatult kahjustunud.

Kõige enam levinud sümptomid on:

 • hammas on väga tundlik külmade-kuumade ja magusate söökide/jookide suhtes,
 • hammas on hammustamisel hell,
 • hammas on oma värvi muutnud,
 • esineb erineva tugevusega hambavalu ja
 • pehmed koed on hamba piirkonnas paistes.

 

Kroonilise põletikuga hammas võib olla ka täielikult ilma sümptomiteta ning selle diagnoosimiseks tehakse hammaste kontrolli käigus röntgen.

Miks on oluline hammast juureravida?

Kui hambaauguga kaasneb mikroobide levik hamba sisemistesse kudedesse ja juurekanalite süsteemi, tekib seal põletik. Kui jätta see tähelepanuta, siis selle ulatus süveneb. Väga ulatusliku põletiku ravimata jätmine võib põhjustada hamba täieliku hävimise ja tekitada lõualuus muutusi. Halvimal juhul levib põletik märkamatult hammastest mujale kehasse, ohustades tervist. Õnneks saab õigeaegse hambaaukude ravi ja kvaliteetse juureravi abil seda kõike ära hoida.

Enne juureraviga alustamist

Enne juurereaviga alustamist on vajalik hambaarsti konsultatsioon, milles hambaarst teeb kindlaks juureravi vajalikkuse. Seejärel teeb ta põhjaliku hamba seisundi hindamise, mis hõlmab ka röntgenpildi tegemist, mis aitab põletikku tuvastada.

Oluline on meeles pidada, et kõikidel hammastel pole võimalik juureravi teostada.

Juureravi protseduur

Et tagada mugavus kogu protseduuri vältel, tehakse kohalik tuimestus ja isoleeritakse hammas, et seda kuiva ja puhtana hoida.

Seejärel avatakse hamba kroon, mis tagab ligipääsu juurekanalile ning eemaldatakse kahjustatud närvid ja veresooned. Juurekanal
puhastatakse ja desinfitseeritakse hoolikalt, et eemaldada kõik infektsiooni allikad.

Et ennetada põletiku taas teket ning säilitada hamba struktuur, täidetakse juurekanal spetsiaalse ainega ning paigaldatakse hambale ajutine või püsiv täidis. Et tagada ka juureravitud hamba esteetika ja funktsionaalsus, on soovitatav teostada hamba kroonimine.

Juureravi visiidid sisaldavad:

 • röntgenülesvõtteid,
 • diagnoosi,
 • raviplaani koostamist,
 • kanaliruumi töötlemist ja täitmist,
 • lõplikku või ajutist täidist ja
 • vajadusel kroonimist.
Juureravi mikroskoobiga võimaldab päästa hamba.
Juureravi teostav hambaarst dr. Anna Firsova

Pärast juureravi

Pärast protseduuri on vajalik hoida head suuhügieeni, sest juureravi edukus sõltub suuresti hamba järelhooldusest. Selleks tuleb 2x päevas pesta hambaid ning õhtuti kasutada hambaniiti, hambavaheharjakesi või irrigaatorit. 

Oluline on jälgida hamba seisundit ning külastada regulaarselt hambaarsti. Soovituslik on pöörduda juureravi teostamise järgselt hambaarsti vastuvõtule hamba kontrolliks 4-6 kuu, 1 aasta ja edasi iga 2 aasta möödudes, vajadusel varem.

Samuti tuleb käia igal aastal professionaalses hammaste puhastuses ning hammaste kontrollis, et ennetada ka muid hammaste probleeme.

Miks valida just Virmalise Hambakliinik?

 • Teostame juureravi mikroskoobiga – see võimaldab märgata ka väiksemaid juurekanaleid;
 • Läheneme igaühele personaalselt – leiame Sinu vajadustest ja võimalustest lähtuvalt Sulle parima võimaliku lahenduse;
 • Üks raviarst jälgib Sinu teekonda algusest lõpuni, mis tagab kiirema paranemise ning võimaldab enneteda tekkivaid probleeme;
 • Anname personaalsed soovitused raviajaks ja edaspidiseks – oleme Sulle igal sammul toeks ja vastavalt Sinu eripärasid arvestades jagame soovitusi kiiremaks paranemiseks;
 • Kodune õhkkond – vaid kahe hambaravikabinetiga hambakliinik on hubane ning personaalne;
 • Tipptehnoloogia – kasutame vaid kõige kaasaaegsemat tehnikat, et tagada parim võimalik ravi;
 • Kogu pere hambakliinik – tegeleme nii laste kui täiskasvanute hambaraviga ning pakume kõiki hambaraviteenuseid ühes kohas;
 • Oleme pidevas arenemisprotsessei – meie hambaarstid käivad pidevalt täiendkoolitustel, et olla kursis kõige uuemate ja paremate ravitaktikatega.

Hambaarstid, kes hambajuurt ravivad

Virmalise Hambakliinikus juureravivad hambaid Dr. Anna Firsova ja dr. Juri Beljakov.

Juureravi ja hambatraumade arst
Dr. Anna Firsova

Lõpetasin Tartu Ülikoolis hambaravi eriala 2012. aastal. Oman suurt kogemust mikroskoobiga juureravis ja esteetilises restauratiivses hambaravis.

Mulle on südamelähedaseks teemaks on hammaste traumad ning minu eesmärk on vähendada hambatraumade tüsistusi. 

Täiendan end regulaarselt loengutel ja praktilistel kursustel nii Eestis kui ka välismaal. Minu suurepärased teadmised on vajalikud ka kolleegidele – tihti suunatakse minu juurde juureravi- ja hambatraumadega patsiente ka teistest hambaravikliinikutest. Samuti viin läbi  hambatraumade-alaseid koolitusi teistele hambaarstidele ja minu koostatud artikleid on avaldatud erialastes ajakirjades.

Dr. Juri Beljakov

Olen lõpetanud 2008. a Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli hambatehniku ning 2013. a Tartu Ülikooli arst-stomatoloogi erialal. Aastail 2019-2021 läbisin Saksamaal “Univercity Medical Center Hamburg-Eppendorf (UKE)” baasil regeneratiivse kirurgia Curriculumi.

Osalen pidevalt erialastel koolitustel nii Eestis kui ka välismaal. Olen spetsialiseerunud kirurgilisele (implantoloogia, regeneratiivne kirurgia) ning proteetilisele valdkonnale.

Hinnakiri

Ravivisiitide arv ja maksumus sõltuvad konkreetsest hambast ning sellest, kas tegemist on esmase või ümberraviga. Tagumiste hammaste ravi on anatoomiliselt keerukam, mistõttu on ka nende ravi kulukam.

Konsultatsioon 35€

Juureravi 380-750€

Täidis 75-175€

Kroon 450-750€

Röntgen 35€

Tervisekassa hüvitab alates 1. jaanuarist 2024 täiskasvanute hambaravi 60-105€ aastas. Loe lähemalt siit.

BRONEERI AEG

Virmalise Hambakliinik administraator

Katrin Niine

Administraator
+372 5309 9803
info@virmalisehk.ee