Mis on kaaries?

Hambakaaries ehk hambaauk on bakterite tegevusest põhjustatud hamba lagunemine, mis haiguse süvenedes annab märku hambale tekkinud musta laigu ning hambavaluga.

Kuidas kaaries tekib?

Kaariest põhjustavad suus elavad bakterid, mis toituvad süsivesikutest (nt suhkru- ja tärkliserikastest toitudest), mille nad lagundavad hapeteks. Happeline keskkond põhjustab emaili demineraliseerumist ehk hamba nõrgenemist ja väikeste aukude teket. Kui kaariest mitte ravida, siis see süveneb ja võib põhjustada tugevat valu.

Kuidas kaariest ennetada?

Kuna toitumisel on otsene seos hambaaugu tekkega, siis on väga oluline toituda tervislikult ning vältida suhkrurikaste toitude tarbimist.

Oluline on ka igapäevane hambahügieen, mil hambaid tuleb pesta 2x päevas ning õhtuti kasutada hambaniiti, hambavaheharjakesi või irrigaatorit.

Kaariese ravi protseduur

Hambaaukude parandamiseks ehk kaariese ravimiseks eemaldatakse kahjustunud hambakude, puhastatakse vastav piirkond ja täidetakse puhastatud õõnsus täitematerjaliga, mis aitab vältida hamba edasist lagunemist.

On oluline, et patsient järgiks hambaarsti ettekirjutusi ning käiks arsti juures seni, kuni lõplik täidis on paigaldatud, sest hammas võib ajutise täidise puhul märkamatult edasi laguneda.

Kaariese ravi puhul esmalt puhastatakse kahjustunud hambaosa ning seejärel täidetakse täitematerjaliga.
Kaariese ravi teostavad dr. Mia Henriette Riismaa ja tema assistent.

Hambatäidised, mida kaariese ravis kasutatakse

Hammaste parandamiseks kasutatatakse komposiitmaterjale, klaasionomeere ja keraamilisi täidiseid, mis on oma tugevuse ja välimusega võrreldavad hambaemailiga. Enne lõpliku täidise paigaldamist võib hambaarst hamba täita ka ajutise täidisega, mis mõne aja möödudes vahetatakse püsiva täidise vastu.

Komposiittäidiseid kasutatakse nii esi- kui ka tagumiste hammaste püsivaks taastamiseks. Kuna need on poorse struktuuriga, võivad nad ajas värvi muuta.

Klaasionomeertäidised  sobivad nii laste piimahammaste ja jäävhammaste raviks kui ka äsja lõikunud jäävhammaste kaitsmiseks. Mälumispindadale ei soovitata neid pikaks ajaks jätta, kuna nad kuluvad võrdlemisi kergelt.

Keraamiliste täidiste eeliseks on nende loomulik välimus, tugevus ja vastupidavus. Lisaks ei muuda need ajas värvi.

Pärast kaariese ravi

Et vältida hammaste edasist lagunemist ja täidise püsimist, on oluline järgida igapäevast korralikku hambapesuhügieeni: hambaid tuleb pesta 2x päevas ning õhtuti kasutada hambaniiti, hambavaheharjakesi või irrigaatorit. Samuti tuleb käia igal aastal professionaalses hammaste puhastuses ning hammaste kontrollis, et ennetada kaariese edasist levikut ning muid hammaste probleeme.

Hambaarstid, kes kaariest ravivad

Kaariest ravivad dr. Mia Henriette Riismaa ja dr. Van Thai Nguyen.

Hambaarst Mia Virmalise Hambakliinikus
Dr. Mia Henriette Riisma

Parim tunne minu jaoks on, kui lahkud visiidilt hea tundega, olgu selle põhjuseks edukas ravi, särav naeratus peale valgendust või kindlustunne, et hammastega on kõik korras.

Kaariese ravi juures meeldib mulle see, et saan ravi tulemusena Sind hambavalust või -tundlikkusest vabastada. Lisaks meeldib mulle selge visuaalne tulemus, mil karioossest hambast saab kena anatoomilise ülesehitusega pärl. Kuna terve hammas on parim hammas, siis kaariese ravi on ülioluline samm vältimaks edasisi komplikatsioone. 

Enne ravi alustamist küsin alati Sinu murede ning ootuste kohta, et luua hea kontakt ja pingevaba õhkkond, ning protseduure läbi viies pööran alati tähelepanu sellele, et Sul oleks võimalikult mugav.

Hambaarst
Dr. Van Thai Nguyen

Sinu rahulolu on minu jaoks oluline ja seetõttu panen Sinu vajadused alati esikohale. Selgitan erinevate ravivõimaluste plusse ja miinuseid, et saaksid sellest lähtuvalt valida just Sulle sobiliku ravi. Pööran tähelepanu detailidele ja loon rahuliku keskkonna, et pakkuda Sulle kvaliteetset teenust.

Olenemata ravist – kas kaariese, igemehaiguste, juure- või esteetilisest ravist – taastan hammaste välimuse ja funktsiooni ning aitan Sul saavutada tervisliku naeratuse, mis parandab ka Sinu üldist heaolu.

 

Hinnakiri

Kaariese ravi hind algab 100€.

Tervisekassa hüvitab alates 1. jaanuarist 2024 täiskasvanute hambaravi 60-105€ aastas. Loe lähemalt siit.

BRONEERI AEG

Virmalise Hambakliinik administraator

Katrin Niine

Administraator
+372 5309 9803
info@virmalisehk.ee