Milline on parim viis lapse hambaarsti juures käimise harjutamiseks?
Hambaarsti külastamine võib tekitada ärevust ja hirmu, sest oleme ise kogenud või on meile räägitud ebameeldivaid kogemusi seoses hambaraviga, millest soovime oma last säästa. Oleme valmis tulema kasvõi hambaarsti vastuvõtule lapse kätt hoidma ja jälgima, et hambaarst talle kuidagi haiget ei teeks. Lapsele parima soovimine on kindlasti õige tegu, aga liigselt teda kaitstes võime teha talle hoopiski karuteene ning tema enesekindlus võib tugevalt kannatada. Kuidas aga siis päriselt lapse huvides teda hambaarsti juures käimisega harjutada nii, et tal tekiks hoopiski positiivne emotsioon?
Enne esimest visiiti
Et hambaarsti juures käimine oleks lapse jaoks võimalikult meeldiv, on väga oluline juba enne esimest visiiti tekitada lapsele positiivseid seoseid hambaarsti külastamisest. Selleks on erinevaid võimalusi.
- Räägi oma lapsele hambaarstist: kes ta on ja miks on oluline tema juures regulaarselt käia: hambaarst on see, kes aitab tema (lapse) hambaid tervena hoida. Oluline on kasutada positiivset keelt ja vältida hirmutamist.
- Loo lapsele hambaarstiga positiivne seos: vaadake koos pilte hambaarsti kabinetist, lugege raamatuid hambaarsti juures käimisest või mängige hambaarsti, milles Sina oled hambaarst ja laps on patsient. Võid võtta ta ka endaga kaasa oma hammaste kontrollivisiidile, et ta saaks näha, mida see endast ette kujutab.
- Tehke koos läbi suuhügieeni protseduure: näita oma lapsele, kuidas hambaharja ja hambaniiti kasutada ning harjutage seda koos. See aitab tal hambaarsti kabinetis end mugavamalt tunda.
Pea meeles, et iga laps on erinev: see, mis sobib ühele lapsele, ei pruugi sobida teisele. Oluline on leida oma lapsele sobiv lähenemine ja olla kannatlik. Kui Sul tekib raskusi oma lapse hambaarsti juures käimise harjutamisega, räägi sellest oma hambaarsti või psühholoogiga.
Visiidi päeval
Tule hambakliinikusse koos lapsega. Koos lapsega hambakliinikusse tulemine aitab lapsel õppida selgeks elementaarsed viisakused, mis kaasnevad hambakliiniku külastamisega: olla 15 minutit enne visiidiaega kohal, tõmmata jalga kilesussid, panna oma üleriided kappi ning teretada viisakalt administraatorit ja hambaarsti. Laps õpib kõige paremini just oma vanema järgi. Lisaks saad talle kogu aeg toeks olla ning selgitada, mis tema ümber toimub ja kuhu ta minema peab.
Luba lapsel üksi kabinetti siseneda. Kui laps kutsutakse kabinetti, võiks ta hiljemalt juba teisel visiidil sinna üksi siseneda. See aitab tal saada iseseisvaks ja enesekindlaks ning parandab tema suhtlemis- ja eneseväljendusoskust, mis on olulised edu saavutamiseks edasises elus. Usalduslik suhe arsti ja lapse vahel võib kesta terve elu ja see on oluline eeldus terve hammaskonna kujunemiseks ja säilitamiseks. Just nii, nagu usaldame lasteaia- ning kooliõpetajaid, saame usaldada ka hambaarsti.
Uuri lapselt, kuidas tal kabinetis läks. Tunne huvi tema kogemuse kohta hambaarsti juures ning kiida teda tema julguse ja hea käitumise eest.
Millal on õige aeg laps esimest korda hambaarsti juurde viia?
Esimest korda tuleks hambaarsti külastada, kui laps on 1,5-2-aastane, mil esimesed või kõik piimahambad on suhu lõikunud. Parim aeg selleks on enne esimesi hambaauke. Visiidi eesmärk on eelkõige lapsele hambaravikabineti ja hambaarsti tutvustamine, lapse suu tervise hindamine ning vanemate juhendamine õiges suuhügieenis.
Pea meeles järgmist:
- Mida varem hambaprobleeme tuvastada ja ravida, seda lihtsam ja tõhusam on ravi.
- Positiivne kogemus aitab vähendada ärevust tulevaste visiitide ees ja motiveerib last regulaarselt hambaarsti juures käima.
- Lapsevanemal on oluline roll toetada ja julgustada oma last hambaarsti juures käimisel.
- Hambaarsti juures 2 korda aastas käimisel on oluline osa lapse suutervise pikaaegsel hoidmisel.
- Kuni 19-aastaste laste hambaravi on tasuta.
Hambaarstid, kes Sinu lapse hammaste eest hoolitsevad
Sinu lapse võtavad sõbralikult vastu dr. Ruslan Štapenko, dr. Mia Henriette Riismaa, dr. Anna Firsova ja dr. Veera Laidvee.
Loe, mida peabsid teadma hambaarsti esmase külastuse kohta.
Loe, mida teha, kui hammas õnnetuses murdub või ära tuleb.