Hambatrauma esmaabi

Õnnetuses ära tulnud või murdunud hamba saab päästa! Selleks toimi nii:

 1. Säilita rahu ja/või rahusta kannatanut.
 2. Hinda trauma ulatust – vajadusel kutsu kiirabi.
 3. Otsi üles välja tulnud hammas või hambaosa. Hoia kinni ainult hambakroonist (laiemast osast). Hambajuurt ei tohi katsuda!
 4. Puhasta hammas suuremast mustusest külma vee, piima, füsioloogilise lahuse või kannatanu süljega. Ära hõõru hammast ega puhasta seda desinfitseeriva ainega (nt alkoholiga).
 5. Aseta hammas oma kohale tagasi, isegi kui see veritseb. Hilisemate tüsistuste vältimiseks on vajalik, et hammas saaks suhu tagasi asetatud maksimaalselt 15–30 minuti jooksul pärast traumat. NB! Piimahammast ei tohi tagasi asetada, kuna see võib kahjustada luu sees paiknevat jäävhammast!
 6. Hammusta õrnalt salvrätikusse, et fikseerida hamba asend.
 7. Kui hammast ei ole võimalik tagasi asetada, pista see põske või piima sisse. NB! Hammast ei tohi hoida kuivana ega vee sees, sest nii kahjustub hambajuur. 
 8. Pöördu koheselt hambaarsti juurde! Hambaarsti vastuvõtuvälisel ajal pöördu erakorralise meditsiini osakonda.
 9.  

Aeg on oluline! Kui jõuad hambaarsti vastuvõtule hiljem kui 60 minuti möödudes ja hammast ei ole suhu tagasi asetatud, halvendab see oluliselt raviprognoosi. Seetõttu on vajalik olenemata sellest, kui kaua on hammas suust väljas olnud, hammas esimesel võimalusel suhu tagasi asetada.

Virmalise Hambakliinikus teenindame erakorralisi patsiente alati eelisjärjekorras.

Järelravi

Traumeeritud hamba paranemine võib aega võtta ühest päevast kuni mitme aastani. Et paranemine oleks kiirem, toimi järgmiselt:

 • Ära katsu traumeeritud piirkonda keele või sõrmega. 
 • Loputa suud kloorheksidiini sisaldava suuveega kaks korda päevas 1–2 nädala jooksul. 
 • Aseta haavale 0,2% kloorheksidiinigeeli puhta vatitiku või marlitampooniga 2–3 korda päevas. 
 • Hoia head suuhügieeni: pese hambaid kaks korda päevas pehme hambaharja ja fluoriidi sisaldava hambapastaga ning kasuta hambaniiti, v.a vigastatud piirkonnas. Halva suuhügieeni tagajärjel võib tekkida igemepõletik, mis halvendab paranemist. Esimesel traumajärgsel nädalal soovitame suuhügieeni protseduure teha pärast igat söögikorda. 
 • Kahe nädala jooksul pärast traumat söö pehmeid toitusid ning väldi kõvasid toitusid. Soovituslik on mäluda vastassuupoolega. 
 • Vajadusel võta valuvaigistit. Täiskasvanu: 400-600 mg ibuprofeeni ja/või 500-1000 mg paratsetamooli iga 6–8 tunni järel (või muu apteegi käsimüügi valuvaigisti). Laps: annus valida vastavalt kehakaalule.
 • Hoidu traumajärgsetel kuudel spordist ja füüsilisest koormusest. 
 • Jälgi traumeeritud hamba seisundit. Kui see muutub tundlikuks või liikuvaks, muudab värvi (roosakaks, kollakaks, hallikaks) või tekib igemepõletik, siis pöördu hambaarsti vastuvõtule.
 • Seisundi muutumisel või küsimuste korral võta ühendust oma hambaarstiga.

Järelkontrollid

Pärast hambatraumat on oluline käia järelkontrollides, et jälgida paranemist ja hinnata hamba täiendavat ravivajadust (nt juureravi). Trauma korral hammastele pandud lahas tuleb kindlasti 2–4 nädala jooksul eemaldada. Tavaliselt on järelkontrolli intervallid pärast traumat järgmised: 2 nädalat, 1 kuu, 2 kuud, 3 kuud, 6 kuud, 1 aasta ning seejärel iga 5 aasta jooksul.

.

Juureravi ja hambatraumade arst
Dr. Anna Firsova

Allikas: Dr. A. Firsova, dr. V. Hameury, dr. T. Paltsar, dr M. Sinijärv (2023) Hambatraumad infovoldik Tervisekassa

Kui leidsid siit kasulikku infot, siis jaga seda ka oma sõpradega.

Facebook
Twitter
LinkedIn