10 nõuannet, mida iga mees peaks hammaste hooldamise ja suutervise kohta teadma

Kui soovid välja näha ilus, hoolitsetud ning enesekindel, siis selleks on oluline hoolitseda oma suutervise eest. Järgnevalt toome välja 10 nõuannet meestele, mida järgides säilitad ilusa naeratuse ja tugevad hambad, mis omakorda tagavad sulle parema elukvaliteedi.

 1. Pese hambaid 2x päevas

    Igapäevane hammaste pesu hommikul ja õhtul on oluline, kuna lisaks toidujääkidele eemaldab see hambakatu, ennetab hammaste lagunemist ning säilitab suuõõne tervise. Eriti oluline on mitte unustada õhtust hambapesu.

     2. Kasuta iga päev hambaniiti, hambavaheharjakesi või irrigaatorit 

      Hambavahesid puhastades eemaldad toidujäägid ja hambakatu ka sealt, kuhu hambahari ei ulatu. Oluline on hambavahesid puhastada just õhtuti, kuna nii saad päeva jooksul kogunenud toidujäägid hammaste ja igemete vahelt kätte. Tänu sellele väldid igemeprobleeme ning ennetad hambaaukude teket. Hambavahesid mitte puhastades jääb 30%-50% hammaste pinnale tekkinud katust eemaldamata.

       3. Külasta 1-2x aastas hambaarsti

        Regulaarne hambaarsti külastamine aitab avastada varajases staadiumis probleeme ning ennetada suuremate probleemide teket, nagu igemepõletik, parodontiit, kaaries ning hammaste kaotus. 

         4. Külasta 2x aastas suuhügienisti

          Suuhügienist puhastab sinu hambad professionaalselt, eemaldades hambakatu ja -pigmendi, mis tekivad loomupäraselt söömise ja joomise tulemusena.  Nii paraneb hingeõhk ning taastub hammaste loomulik värv (hambad võivad muutuda tooni võrra valgemaks). Regulaarne suuhügienisti külastamine ennetab hambaaukude, hambakivi ning hammastega seotud haiguste teket.

           5. Toitu tervislikult

            Õige toitumine mängib olulist rolli nii suuõõne kui kogu keha tervises. Näiteks toimivad kiudainerikkad köögiviljad, nagu porgand ja brokoli, looduslike puhastajatena, aidates eemaldada toidujääke ja hambakattu, vähendades seeläbi kaariese ja igemeprobleemide riski. 

             6. Jäta söögikordade vahele vähemalt 2-3 tundi pausi

              Pauside jätmine toidukordade vahel on oluline, et minimaliseerida happerünnakut suus, ennetada hammaste kulumist ning kaariese teket. Söömise ajal tekib suus happeline keskkond, mis muudab ajutiselt hambaemaili pehmemaks ja bakteritele vastuvõtlikumaks. Paus on oluline, et hammastes saaksid mineraalid taastuda ja hambad muutuksid taas tugevateks.

               7. Loobu suitsetamisest

                Suitsetamine on seotud mitmete suuõõne haigustega, nagu igemepõletik ja hammaste kaotus. See tekitab halba hingeõhku, muudab hambaemaili värvi ning suurendab suuõõne vähiriski. Sama kahjulikult mõjuvad ka mokatubakas ja e-sigaret.

                 8. Piira alkoholi tarbimist

                  Liigne alkoholitarbimine võib põhjustada suukuivust, hambaemaili pehmenemist ning suurendada kaariese ja igemeprobleemide riski, kuna alkohol mõjutab süljeeritust ning sisaldab happeid, mis kahjustavad hambaemaili. Joogid, mis sisaldavad ka suhkrut ja värvaineid, põhjustavad hambaplekkide teket. Alkoholi kuritarvitamine nõrgestab immuunsüsteemi, mis annab panuse krooniliste haiguste väljakujunemisel.  

                   9. Enneta hambatraumasid

                    Kui tegeled spordialaga, millel on suurem vigastuste oht, nagu hoki, trikijalgrattasõit ning poks, siis kanna võimalusel hambakaitsekapesid. Samuti ole ettevaatlik, kui sõidad elektrilise tõukerattaga, kuna õnnetuse korral võib terve suu kahjustada saada. Ära kasuta ka oma hambaid kruvide lahti keeramiseks või pudelikorkide avamiseks, mis võivad põhjustada hammaste murdumist. 

                     10. Maanda stressi

                      Stress võib põhjustada hammaste krigistamist, mille tulemusena kulub hambaemail ning hambad muutuvad bakteritele vastuvõtlikumaks. Et seda ära hoida, võib öösiti kasutada hambakaitsmeid ning appi võtta lõdvestamis- ja hingamistehnikad. Abi võib leida ka joogast ning meditatsioonist.

                       

                      Järgides neid soovitusi, saad aktiivselt panustada oma suutervise parandamisse ja säilitamisse, mis omakorda mõjutab sinu üldist heaolu. Oluline on luua regulaarne suuhügieeni rutiin ning teha koostööd hambaarstiga, et tagada parim võimalik suutervis.

                       

                      Broneeri vastuvõtt hambaarstile juba täna!

                      Loe veel kasulikku:

                      Kui leidsid siit kasulikku infot, siis jaga seda ka oma sõpradega.

                      Facebook
                      Twitter
                      LinkedIn